עמוד הבית > גנגליון

ד"ר ארז אבישר מומחה ארתרוסקופיה
דר' ארז אבישר - מומחה לכירורגיה גפה עליונה
דר' ארז אבישר - מומחה לכירורגיה גפה עליונה
ארתרוסקופיה
ד"ר ארז אבישר - מומחה בכירורגיית מרפק טניס
מומחה לכירורגיה של היד

גנגליון

גנגליון- ציסטה גנגליונית – ganglion cyst

גנגליון הינו גוש שאינו גידולי, המתפתח לרוב סביב גידים, מעטפות גידים ומפרקים של שורש היד ואצבעות. הגנגליונים בדרך כלל עגולים בצורתם ומכילים בתוכם נוזל דמוי ג'לי. עד היום לא ברור במדויק מהו הגורם להתפתחות.

גודל הגנגליון נע מגוש מזערי שלא ניתן למששו ועד לגודל של מספר סנטימטרים. הגנגליון יכול לגדול עם הפעלה מאומצת של היד או להיספג ולהיעלם במנוחה ואף לאחר חבלה ישירה בגנגליון.

גנגליון בדרך כלל אינו גורם לכאב, אך עלול להיות מלווה בכאב במידה והוא גורם ללחץ על עצב סמוך או מפריע לתנועת המפרק. גנגליונים גדולים יכולים לגרום להפרעה אסטטית במראה היד.

גנגליון ציסטה

כיצד מאבחנים גנגליון?

במהלך הבדיקה הרופא ממשש את הגוש להערכה של מרקם הגוש. לחץ זה עלול לעיתים לגרום לכאב.

אבחנה של גנגליון יכולה להיעשות בבדיקה של המנתח. בדיקות עזר נוספות לאבחון גנגליון כוללות: ניקור על ידי מחט של הגוש, אולטרה-סאונד אבחנתי וצילומי רנטגן של הגפה המיועדים לשלול תהליכים שאינם גנגליון.

מהן שיטות הטיפול בגנגליון?

גנגליון שאינו כואב אינו מצריך טיפול מיוחד.

במקרים של גנגליון כואב ניתן להיעזר בסדים למניעת תנועתיות במפרק להפחתת הכאב.

שאיבה של תוכן הגנגליון ע"י מחט מאפשרת להקטין את גודל הגוש ותומכת באבחנה. יש המזריקים סטרואידים לגנגליון בעת השאיבה על מנת להפחית את סיכויי הישנות הגנגליון, אך סיכויי הישנות גנגליון לאחר שאיבתו גדולים.

כאשר נכשל טיפול שמרני יש לשקול ניתוח לכריתת גנגליון בניתוח. בזמן הניתוח מבצע המנתח כריתת הגנגליון בשלמותו עם הגבעול שלו, כך  שסיכויי הישנות גנגליון לאחר ניתוח קטנים יותר בהשוואה לשאיבה.

הניתוח יכול להתבצע בחתך מעל הגוש תחת אלחוש מקומי או בניתוח ארתרוסקופיה, בהתאם למיקום הגנגליון.

קרא גם על גנגליון בויקיפדיה